Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pellegrino Francesco Stagni, O.S.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of L’Aquila

Titular Archbishop of Ancyra


Events

DateAgeEventTitle
2 Apr 1859BornBudrio
22 Jun 187516.2ProfessedMember of Order of Friar Servants of Mary
24 Sep 188122.5Ordained PriestPriest of Order of Friar Servants of Mary
23 Jul 190142.3AppointedPrior General of Order of Friar Servants of Mary
15 Apr 190748.0AppointedArchbishop of L’Aquila, Italy
26 May 190748.1Ordained BishopArchbishop of L’Aquila, Italy
3 Nov 191051.6AppointedApostolic Delegate to Canada
1 Jan 191656.7ResignedArchbishop of L’Aquila, Italy
1 Jan 191656.7AppointedTitular Archbishop of Ancyra
11 Jun 191859.2ResignedApostolic Delegate to Canada
23 Sep 191859.5DiedArchbishop Emeritus of L’Aquila, Italy

MicroData Summary for Pellegrino Francesco Stagni:
Archbishop Pellegrino Francesco Stagni O.S.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of L’Aquila

  • a priest for 37.0 years
  • a bishop for 11.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 54, and Page 62
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1907, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013