Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Doyle Gleeson, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Fairbanks, Alaska


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1895BornCarrollton, MO
29 Jul 192631.5Ordained PriestPriest of Society of Jesus
8 Jan 194853.0AppointedVicar Apostolic of Alaska, USA
8 Jan 194853.0AppointedTitular Bishop of Cotenna
5 Apr 194853.2Ordained BishopTitular Bishop of Cotenna
8 Aug 196267.6AppointedBishop of Fairbanks, Alaska, USA
15 Nov 196873.8ResignedBishop of Fairbanks, Alaska, USA
15 Nov 196873.8AppointedTitular Bishop of Cuicul
15 Jan 197176.0ResignedTitular Bishop of Cuicul
30 Apr 198388.3DiedBishop Emeritus of Fairbanks, Alaska, USA

MicroData Summary for Francis Doyle Gleeson:
Bishop Francis Doyle Gleeson S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Fairbanks

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1948, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013