Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Edward Daniel Howard

Deceased

Archbishop Emeritus of Portland in Oregon

Titular Archbishop of Albulae


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1877BornCresco, IA
12 Jun 190628.6Ordained PriestPriest
23 Dec 192346.1AppointedAuxiliary Bishop of Davenport, Iowa, USA
23 Dec 192346.1AppointedTitular Bishop of Isaura
8 Apr 192446.4Ordained BishopAuxiliary Bishop of Davenport, Iowa, USA
30 Apr 192648.5AppointedArchbishop of Oregon City, Oregon, USA
26 Aug 192648.8InstalledArchbishop of Oregon City, Oregon, USA
9 Dec 196689.1RetiredArchbishop of Portland in Oregon, USA
9 Dec 196689.1AppointedTitular Archbishop of Albulae
2 Jan 1983105.2DiedArchbishop Emeritus of Portland in Oregon, USA

MicroData Summary for Edward Daniel Howard:
Archbishop Edward Daniel Howard (born , died ) Archbishop Emeritus of Portland in Oregon

  • a priest for 76.6 years
  • a bishop for 58.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1924, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013