Catholic-Hierarchy DC

Archbishop James Francis Carney

Deceased

Archbishop of Vancouver, British Columbia


Events

DateAgeEventTitle
28 Jun 1915BornVancouver
21 Mar 194226.7Ordained PriestPriest of Vancouver, British Columbia, Canada
7 Jan 196650.5AppointedAuxiliary Bishop of Vancouver, British Columbia, Canada
7 Jan 196650.5AppointedTitular Bishop of Obori
11 Feb 196650.6Ordained BishopTitular Bishop of Obori
8 Jan 196953.5AppointedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
11 Feb 196953.6InstalledArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada
16 Sep 199075.2DiedArchbishop of Vancouver, British Columbia, Canada

MicroData Summary for James Francis Carney:
Archbishop James Francis Carney (born , died ) Archbishop of Vancouver

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 24.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013