Catholic-Hierarchy DC

Archbishop José Armando Gutiérrez Granier

Deceased

Archbishop Emeritus of Cochabamba


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1909BornAntofagasta, Chile
1 Apr 195141.8Ordained PriestPriest
19 Jan 195444.6AppointedAuxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
19 Jan 195444.6AppointedTitular Bishop of Pionia
25 Apr 195444.9Ordained BishopTitular Bishop of Pionia
195646.6AppointedAuxiliary Bishop of La Paz, Bolivia
19 Aug 196556.2AppointedBishop of Cochabamba, Bolivia
30 Jul 197566.2AppointedArchbishop of Cochabamba, Bolivia
21 Jul 198071.1ResignedArchbishop of Cochabamba, Bolivia
6 Jun 199283.0DiedArchbishop Emeritus of Cochabamba, Bolivia

MicroData Summary for José Armando Gutiérrez Granier:
Archbishop José Armando Gutiérrez Granier (born , died ) Archbishop Emeritus of Cochabamba

  • a priest for 41.2 years
  • a bishop for 38.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bp: CB
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013