Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Franco Brambilla

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Australia

Titular Archbishop of Viminacium


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1923BornBrugherio, Italy
29 Aug 194723.8Ordained PriestPriest
24 Dec 197047.1AppointedTitular Archbishop of Viminacium
24 Dec 197047.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Tanzania
14 Feb 197147.2Ordained BishopTitular Archbishop of Viminacium
21 Nov 198158.0AppointedApostolic Nuncio to Uruguay
22 Feb 198662.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Australia
3 Dec 199875.0RetiredApostolic Pro-Nuncio to Australia
28 Jul 200379.7DiedApostolic Nuncio Emeritus to Australia

MicroData Summary for Franco Brambilla:
Archbishop Franco Brambilla (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Australia

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 32.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013