Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Josip Žabkar

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Finland

Titular Archbishop of Virunum


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1914BornLjubljana
23 Sep 193924.7Ordained PriestPriest
17 May 196954.4AppointedTitular Archbishop of Virunum
17 May 196954.4AppointedApostolic Pro-Nuncio to Finland
17 May 196954.4AppointedApostolic Delegate to Scandinavia
30 Jun 196954.5Ordained BishopTitular Archbishop of Virunum
8 Oct 197661.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iceland
27 Oct 198166.8ResignedApostolic Pro-Nuncio to Finland
27 Oct 198166.8ResignedApostolic Pro-Nuncio to Iceland
27 Oct 198166.8ResignedApostolic Delegate to Scandinavia
19 May 198469.4DiedApostolic Nuncio Emeritus to Finland

MicroData Summary for Josip Žabkar:
Archbishop Josip Žabkar (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Finland

  • a priest for 44.7 years
  • a bishop for 14.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013