Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph-Aurèle Plourde

Deceased

Archbishop Emeritus of Ottawa, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1915BornSaint François de Madawaska
7 May 194429.3Ordained PriestPriest of Edmundston, New Brunswick, Canada
30 Jul 196449.5AppointedAuxiliary Bishop of Alexandria in Ontario, Canada
30 Jul 196449.5AppointedTitular Bishop of Lapda
26 Aug 196449.6Ordained BishopTitular Bishop of Lapda
2 Jan 196751.9AppointedArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada
26 Feb 196752.1InstalledArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada
27 Sep 198974.7RetiredArchbishop of Ottawa, Ontario, Canada
5 Jan 201397.9DiedArchbishop Emeritus of Ottawa, Ontario, Canada

MicroData Summary for Joseph-Aurèle Plourde:
Archbishop Joseph-Aurèle Plourde (born , died ) Archbishop Emeritus of Ottawa

  • a priest for 68.6 years
  • a bishop for 48.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: CB, 6 Jan 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015