Catholic-Hierarchy DC

Salvatore Cardinal Nobili Vitelleschi

Deceased

Secretary of the Congregation of Bishops and Regulars

Cardinal-Priest of San Marcello


Events

DateAgeEventTitle
28 Jul 1818BornRome
27 Mar 184122.6Ordained PriestPriest
19 Jun 185637.8AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
6 Jul 185637.9Ordained BishopTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
8 Jun 185839.8AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
21 Dec 186345.3AppointedArchbishop (Personal Title) of Osimo e Cingoli, Italy
25 Aug 187153.0AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
20 Nov 187153.3ResignedBishop of Osimo e Cingoli, Italy
24 Nov 187153.3AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
15 Mar 187556.6Elevated to CardinalIn Pectore
17 Sep 187557.1Elevated to Cardinal
23 Sep 187557.1AppointedCardinal-Priest of San Marcello
17 Oct 187557.2DiedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars

MicroData Summary for Salvatore Nobili Vitelleschi:
Salvatore Cardinal Nobili Vitelleschi (born , died ) Secretary of Bishops and Regulars

  • a priest for 34.5 years
  • a bishop for 19.2 years
  • a cardinal for .5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 134, and Page 511
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015