Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Belli

Deceased

Bishop Emeritus of Terni

Titular Archbishop of Chalcedon


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1811BornCitta di Castello
20 Sep 183423.1Ordained PriestPriest
27 Oct 187160.2AppointedBishop of Terni, Italy
2 Sep 189786.0RetiredBishop of Terni, Italy
2 Sep 189786.0AppointedTitular Archbishop of Chalcedon
21 Jan 190492.4DiedBishop Emeritus of Terni, Italy

MicroData Summary for Antonio Belli:
Archbishop Antonio Belli (born , died ) Bishop Emeritus of Terni

  • a priest for 69.3 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 197, and Page 321

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013