Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ambrose Notyn Darauni

Deceased

Titular Archbishop of Adana


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1828BornDaraun
28 May 187547.2AppointedTitular Archbishop of Adana
30 May 187547.2Ordained BishopTitular Archbishop of Adana
26 Mar 187850.0DiedTitular Archbishop of Adana

MicroData Summary for Ambrose Notyn Darauni:
Archbishop Ambrose Notyn Darauni (born , died ) Titular Archbishop of Adana

  • a bishop for 2.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 74
  • d: CB, 8 Apr 2012
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013