Catholic-Hierarchy DC

Angelo Cardinal Bianchi

Deceased

Cardinal-Bishop of Palestrina

Cardinal-Bishop of Palestrina

Apostolic Administrator of Subiaco

Prefect of the Congregation of Rites


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1817BornRome
10 Oct 187456.8AppointedTitular Archbishop of Myra
1 Nov 187456.9Ordained BishopTitular Archbishop of Myra
13 Nov 187456.9AppointedApostolic Nuncio to Germany
8 Jun 187759.5AppointedSecretary of the Congregation for Bishops
30 Sep 187961.8AppointedApostolic Nuncio to Spain
25 Sep 188264.8Elevated to Cardinal
15 Mar 188365.3AppointedCardinal-Priest of Santa Prassede
15 Nov 188769.9AppointedPrefect of the Congregation of Rites
24 May 188971.5AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
23 Sep 188971.8AppointedApostolic Administrator of Subiaco, Italy
22 Jan 189779.1DiedPrefect of the Congregation of Rites

MicroData Summary for Angelo Bianchi:
Angelo Cardinal Bianchi (born , died ) Cardinal-Bishop of Palestrina

  • a bishop for 22.2 years
  • a cardinal for 14.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 398, and Page 45
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 52
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 25 Sep 1882

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015