Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Marinelli, O.E.S.A. †

Deceased

Titular Bishop of Porphyreon


Events

DateAgeEventTitle
22 Jun 1807Born
6 Mar 183022.7Ordained PriestPriest of Order of Hermits of St. Augustine
15 Dec 185649.4AppointedTitular Bishop of Porphyreon
4 Jan 185749.5Ordained BishopTitular Bishop of Porphyreon
27 Jan 188779.5DiedTitular Bishop of Porphyreon

MicroData Summary for Francesco Marinelli
Bishop Francesco Marinelli O.E.S.A. (born , died ) Titular Bishop of Porphyreon

EventPlace
Birth PlaceTolentino, Diocese of Macerata e Tolentino, Italy
Ordained BishopCollegio di Propaganda Fide, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 30.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 463
  • c34: CB, 18 Jul 2014
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1857, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Apr 2017