Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Sepiacci, O.S.A. †

Deceased

Prefect of the Congregation for Indulgences and Relics

Cardinal-Priest of Santa Prisca


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1835BornCastiglione del Lago, Italy
28 Jun 185216.8ProfessedMember of Order of St. Augustine
29 May 185822.7Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
15 Mar 188347.5AppointedTitular Bishop of Callinicum
18 Mar 188347.5Ordained BishopTitular Bishop of Callinicum
13 Apr 188549.6AppointedPresident of Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
2 Jul 188650.8AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
14 Dec 189156.3Elevated to Cardinal
17 Dec 189156.3AppointedCardinal-Priest of Santa Prisca
1 Aug 189256.9AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
26 Apr 189357.6DiedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics

MicroData Summary for Luigi Sepiacci:
Luigi Cardinal Sepiacci O.S.A. (born , died ) Prefect of Indulgences and Relics

  • a priest for 34.9 years
  • a bishop for 10.1 years
  • a cardinal for 1.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 173, and Page 52
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 14 Dec 1891

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 22 Jul 2014