Catholic-Hierarchy DC

Pope Leo XIII

Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci

Deceased

Pope (Roma {Rome})


from the web site of the diocese

Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1810BornCarpineto
31 Dec 183727.8Ordained PriestPriest
27 Jan 184332.9AppointedTitular Archbishop of Tamiathis
28 Jan 184332.9AppointedApostolic Nuncio to Belgium
19 Feb 184333.0Ordained BishopTitular Archbishop of Tamiathis
19 Jan 184635.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Perugia, Italy
27 Jul 184636.4InstalledBishop of Perugia, Italy
19 Dec 185343.8Elevated to Cardinal
22 Dec 185343.8AppointedCardinal-Priest of San Crisogono
21 Sep 187767.6AppointedChamberlain (Camerlengo) of the Apostolic Chamber
20 Feb 187868.0ElectedPope (Roma {Rome}, Italy)
3 Mar 187868.0InstalledPope (Roma {Rome}, Italy)
20 Jul 190393.4DiedPope (Roma {Rome}, Italy)

MicroData Summary for Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci:
Holy Father Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci (born , died ) Pope of Roma {Rome}

  • a priest for 65.6 years
  • a bishop for 60.4 years
  • a cardinal for 24.2 years (Elected Pope)
  • a pope for 25.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 47, and Page 62
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 172, and Page 303

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 10 Jan 2014