Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Concetto Focaccetti

Deceased

Bishop Emeritus of Acquapendente

Titular Archbishop of Hierapolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1814BornRapagnano
23 Sep 183722.8Ordained PriestPriest
22 Feb 186752.2AppointedApostolic Administrator of Acquapendente, Italy
22 Feb 186752.2AppointedTitular Bishop of Lystra
10 Mar 186752.3Ordained BishopTitular Bishop of Lystra
25 Jul 187358.6AppointedBishop of Montefiascone, Italy
15 Jul 187863.6AppointedBishop of Acquapendente, Italy
14 May 188772.4ResignedBishop of Acquapendente, Italy
23 May 188772.5AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Phrygia
26 Sep 188974.8DiedBishop Emeritus of Acquapendente, Italy

MicroData Summary for Concetto Focaccetti:
Archbishop Concetto Focaccetti (born , died ) Bishop Emeritus of Acquapendente

  • a priest for 52.0 years
  • a bishop for 22.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 113, and Page 305
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 356, and Page 393

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013