Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Camassa

Deceased

Bishop Emeritus of Melfi e Rapolla

Titular Archbishop of Trapezopolis


Events

DateAgeEventTitle
20 Jun 1835BornLecce
18 Sep 185823.2Ordained PriestPriest
4 Aug 188146.1AppointedBishop of Melfi e Rapolla, Italy
14 Aug 188146.2Ordained BishopBishop of Melfi e Rapolla, Italy
15 Apr 191276.8ResignedBishop of Melfi e Rapolla, Italy
15 Apr 191276.8AppointedTitular Archbishop of Trapezopolis
18 Jan 191680.6DiedBishop Emeritus of Melfi e Rapolla, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Camassa:
Archbishop Giuseppe Camassa (born , died ) Bishop Emeritus of Melfi e Rapolla

  • a priest for 57.3 years
  • a bishop for 34.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1917
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 379

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013