Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Camillo Santori

Deceased

Bishop Emeritus of Fano

Titular Archbishop of Seleucia in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
15 Jun 1823BornRoma
11 Apr 184622.8Ordained PriestPriest
28 Dec 187754.5AppointedBishop of Fano, Italy
9 May 188258.9ResignedBishop of Fano, Italy
9 May 188258.9AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
19 Sep 188865.3DiedBishop Emeritus of Fano, Italy

MicroData Summary for Camillo Santori:
Archbishop Camillo Santori (born , died ) Bishop Emeritus of Fano

  • a priest for 42.4 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 268, and Page 511

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013