Catholic-Hierarchy DC

Gennaro Cardinal Portanova

Deceased

Archbishop of Reggio Calabria

Cardinal-Priest of San Clemente


Events

DateAgeEventTitle
11 Oct 1845BornNaples
22 May 186923.6Ordained PriestPriest of Napoli {Naples}, Italy
9 Aug 188337.8AppointedCoadjutor Bishop of Ischia, Italy
9 Aug 188337.8AppointedTitular Bishop of Rhosus
12 Aug 188337.8Ordained BishopTitular Bishop of Rhosus
11 Feb 188539.3SucceededBishop of Ischia, Italy
16 Mar 188842.4AppointedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
1889²43.2AppointedApostolic Administrator of Bova, Italy
1895²49.2ResignedApostolic Administrator of Bova, Italy
1898²52.2AppointedApostolic Administrator of Oppido Mamertina, Italy
1899²53.2ResignedApostolic Administrator of Oppido Mamertina, Italy
19 Jun 189953.7Elevated to Cardinal
22 Jun 189953.7AppointedCardinal-Priest of San Clemente
25 Apr 190862.5DiedArchbishop of Reggio Calabria, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Gennaro Portanova:
Cardinal Gennaro Portanova (born , died ) Archbishop of Reggio Calabria

  • a priest for 38.9 years
  • a bishop for 24.7 years
  • a cardinal for 8.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 325, and Page 480
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 482, and Page 47
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Jun 1899

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013