Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Spinelli

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia

Prefect of the Congregation for Propagation of the Faith

Titular See: (Flanders)


Events

DateAgeEventTitle
1 Feb 1694BornNaples
17 Apr 172430.2Ordained PriestPriest
5 Sep 172531.6AppointedTitular Archbishop of Corinthus
6 Sep 172531.6AppointedApostolic Nuncio to Other
28 Oct 172531.7Ordained BishopTitular Archbishop of Corinthus
173136.9AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
15 Dec 173440.9AppointedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
17 Jan 173541.0Elevated to Cardinal
14 Mar 173541.1InstalledCardinal-Priest of Santa Pudenziana
25 Sep 175258.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
9 Apr 175359.2AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
8 Feb 175460.0ResignedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
11 Sep 175662.6AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
13 Jul 175965.4AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
13 Jul 176167.4AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
12 Apr 176369.2DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

MicroData Summary for Giuseppe Spinelli:
Giuseppe Cardinal Spinelli (born , died ) Cardinal-Bishop of Ostia

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 37.5 years
  • a cardinal for 28.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 Jan 1735

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 17 Mar 2014