Catholic-Hierarchy DC

Michele Cardinal Di Pietro

Deceased

Major Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Prefect of the Congregation of the Index


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1747BornAlbano, Italy
28 Oct 177124.8Ordained PriestPriest
21 Feb 179447.1AppointedTitular Bishop of Isauropolis
24 Feb 179447.1Ordained BishopTitular Bishop of Isauropolis
22 Dec 180053.9AppointedTitular Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
23 Feb 180154.1Elevated to CardinalIn Pectore
9 Aug 180255.6AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Via
9 Aug 180255.6Elevated to Cardinal
24 May 180558.3AppointedPrefect of the Congregation for Propagation of the Faith
20 May 181467.3AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
8 Mar 181669.1AppointedCardinal-Bishop of Albano
25 Sep 181871.7AppointedPrefect of the Congregation of the Index
29 May 182073.4AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
2 Jul 182174.5DiedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary

MicroData Summary for Michele Di Pietro:
Cardinal Michele Di Pietro (born , died ) Major Penitentiary of Apostolic Penitentiary

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 27.4 years
  • a cardinal for 20.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 214
  • b/c2+: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Feb 1801

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013