Catholic-Hierarchy DC

Antonio Felice Cardinal Zondadari

Deceased

Archbishop of Siena

Cardinal-Priest of Santa Balbina


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1740BornSiena
23 Dec 178040.9Ordained DeaconDeacon
16 Mar 178242.2Ordained PriestPriest
19 Dec 178545.9AppointedTitular Archbishop of Adana
21 Dec 178545.9Ordained BishopTitular Archbishop of Adana
3 Jan 178646.0AppointedApostolic Nuncio to Belgium
30 Mar 178949.2AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
1 Jun 179555.4AppointedArchbishop of Siena, Italy
Aug 1795³55.5ResignedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
23 Feb 180161.1Elevated to CardinalIn Pectore
28 Sep 180161.7Elevated to Cardinal
23 Dec 180161.9AppointedCardinal-Priest of Santa Balbina
13 Apr 182383.2DiedArchbishop of Siena, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio Felice Zondadari:
Antonio Felice Cardinal Zondadari (born , died ) Archbishop of Siena

  • a priest for 41.1 years
  • a bishop for 37.3 years
  • a cardinal for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Feb 1801
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 64, and Page 375

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 4 Aug 2014