Catholic-Hierarchy DC

Italy

Cardinals


BirthdateAgeNameCurrent Title
8 Jun 1938 Angelo Cardinal Amato, S.D.B.Prefect of the Congregation for the Causes of Saints, Roman Curia
1 Aug 1916 Fiorenzo Cardinal AngeliniPresident Emeritus of the Pontifical Council for Pastoral Assistance to Health Care Workers, Roman Curia
18 Nov 1936 Ennio Cardinal AntonelliPresident Emeritus of the Pontifical Council for the Family, Roman Curia
14 Jan 1943 Angelo Cardinal BagnascoArchbishop of Genova {Genoa}
29 Sep 1940 Lorenzo Cardinal BaldisseriSecretary General of the Synod of Bishops, Roman Curia
7 Apr 1942 Gualtiero Cardinal BassettiArchbishop of Perugia-Città della Pieve
1 Oct 1942 Giuseppe Cardinal BertelloPresident of the Governatorate of Vatican City State, Roman Curia
2 Dec 1934 Tarcisio Pietro Evasio Cardinal Bertone, S.D.B.Secretary Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
25 Feb 1947 Giuseppe Cardinal BetoriArchbishop of Firenze {Florence}
13 Jun 1928 Giacomo Cardinal BiffiArchbishop Emeritus of Bologna
14 Aug 1926 Agostino Cardinal CacciavillanPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
1 Jun 1938 Carlo Cardinal CaffarraArchbishop of Bologna
3 Feb 1943 Domenico Cardinal CalcagnoPresident of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
30 Sep 1918 Giovanni Cardinal CanestriArchbishop Emeritus of Genova {Genoa}
14 Oct 1915 Loris Francesco Cardinal CapovillaPrelate Emeritus of Loreto
6 Mar 1938 Francesco Cardinal CoccopalmerioPresident of the Pontifical Council for Legislative Texts, Roman Curia
17 Sep 1943 Angelo Cardinal ComastriPresident of the Fabric of St. Peter, Roman Curia
9 Nov 1925 Giovanni Cardinal CoppaApostolic Nuncio Emeritus to Czech Republic
27 Aug 1925 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
6 Sep 1930 Salvatore Cardinal De GiorgiArchbishop Emeritus of Palermo
24 Sep 1933 Raffaele Cardinal Farina, S.D.B.Archivist Emeritus of the Vatican Secret Archives, Roman Curia
15 Apr 1946 Fernando Cardinal FiloniPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
2 Dec 1921 Carlo Cardinal FurnoGrand Master Emeritus of the Equestrian Order of the Holy Sepulchre of Jerusalem, Roman Curia
3 Jan 1935 Giovanni Cardinal LajoloPresident Emeritus of the Governatorate of Vatican City State, Roman Curia
23 Nov 1932 Renato Raffaele Cardinal MartinoPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
28 May 1934 Francesco Cardinal MonterisiArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
16 Mar 1937 Attilio Cardinal NicoraPresident Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Apostolic See, Roman Curia
19 Sep 1935 Velasio Cardinal De Paolis, C.S.President Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
17 Jan 1955 Pietro Cardinal ParolinSecretary of State, Roman Curia
15 Sep 1944 Mauro Cardinal PiacenzaMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
21 Feb 1924 Silvano Cardinal PiovanelliArchbishop Emeritus of Firenze {Florence}
18 Mar 1933 Severino Cardinal PolettoArchbishop Emeritus of Torino {Turin}
18 Oct 1942 Gianfranco Cardinal RavasiPresident of the Pontifical Council for Culture, Roman Curia
30 Jan 1934 Giovanni Battista Cardinal RePrefect Emeritus of the Congregation for Bishops, Roman Curia
20 Feb 1938 Paolo Cardinal RomeoArchbishop of Palermo
19 Feb 1931 Camillo Cardinal RuiniVicar General Emeritus of Roma {Rome}
1 Sep 1934 Paolo Cardinal SardiVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
7 Nov 1941 Angelo Cardinal ScolaArchbishop of Milano {Milan}
11 Apr 1931 Sergio Cardinal SebastianiPresident Emeritus of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia
2 Jun 1943 Crescenzio Cardinal SepeArchbishop of Napoli {Naples}
6 Jun 1928 Elio Cardinal SgrecciaPresident Emeritus of Life, Roman Curia
25 Oct 1923 Achille Cardinal SilvestriniPrefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches, Roman Curia
23 Nov 1927 Angelo Cardinal SodanoSecretary Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
18 Aug 1941 Beniamino Cardinal StellaPrefect of the Congregation for the Clergy, Roman Curia
14 Mar 1934 Dionigi Cardinal TettamanziArchbishop Emeritus of Milano {Milan}
11 Mar 1924 Jozef Cardinal TomkoPresident Emeritus of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses, Roman Curia
19 Apr 1921 Roberto Cardinal Tucci, S.J.Cardinal-Priest of Sant’Ignazio di Loyola a Campo Marzio
17 Apr 1940 Agostino Cardinal ValliniVicar General of Roma {Rome}
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
30 Jul 1943 Giuseppe Cardinal VersaldiPresident of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See, Roman Curia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 16 Sep 2014