Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marcello Semeraro

Bishop of Albano

Apostolic Administrator of Santa Maria di Grottaferrata (Italo-Albanese)

Secretary of the Council of Cardinals


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1947 BornMonteroni di Lecce
8 Sep 197123.7Ordained PriestPriest of Lecce, Italy
25 Jul 199850.6AppointedBishop of Oria, Italy
29 Sep 199850.8Ordained BishopBishop of Oria, Italy
1 Oct 200456.8AppointedBishop of Albano, Italy
13 Apr 201365.3AppointedSecretary of the Council of Cardinals
4 Nov 201365.9AppointedApostolic Administrator of Santa Maria di Grottaferrata (Italo-Albanese), Italy

MicroData Summary for Marcello Semeraro:
Bishop Marcello Semeraro (born ) Bishop of Albano

Please contact the Bishop through the Suburbicarian See of Albano.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 153, Number 13,440
  • ab: Bollettino, 13 Apr 2013
  • ab: Bollettino, 4 Nov 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 4 Nov 2013