Catholic-Hierarchy DC

Patriarch Pierbattista Pizzaballa, O.F.M.

Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine


Events

DateAgeEventTitle
21 Apr 1965 Born
7 Sep 198520.3Temporary VowsMember of Order of Friars Minor
14 Oct 198924.4Perpetual VowsMember of Order of Friars Minor
27 Jan 199024.7Ordained DeaconDeacon of Order of Friars Minor
15 Sep 199025.4Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
24 Jun 201651.1AppointedApostolic Administrator of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
24 Jun 201651.1AppointedTitular Archbishop of Verbe
15 Jul 201651.2InstalledApostolic Administrator of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
10 Sep 201651.3Ordained BishopTitular Archbishop of Verbe
24 Oct 202055.5AppointedPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Pierbattista Pizzaballa (VIAF: 232666295)
Patriarch Pierbattista Pizzaballa O.F.M. (born ) Patriarch of Jerusalem {Gerusalemme}

EventPlace
Birth PlaceCologno al Serio, Diocese of Bergamo, Italy
Ordained BishopSan Alessandro, Cathedral, Bergamo, Diocese of Bergamo, Italy

Please contact the Patriarch through the Patriarchate of Jerusalem {Gerusalemme}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 24 Jun 2016
  • ob: CB, 24 Jun 2016
  • i: CB, 2 Aug 2016
  • c2: CB, 16 Aug 2016
  • c34: CB, 25 Aug 2016
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 229, Number 19,099
  • bpd: AM, 8 Jul 2019
  • ab: Bollettino, 24 Oct 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 24 Oct 2020

Quantcast