Catholic-Hierarchy DC

Camillo Cardinal Ruini

Vicar General Emeritus of Roma {Rome}

Cardinal-Priest of Sant’Agnese fuori le mura


Events

DateAgeEventTitle
19 Feb 1931 BornSassuolo, Italy
8 Dec 195423.8Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
16 May 198352.2AppointedAuxiliary Bishop of Reggio Emilia, Italy
16 May 198352.2AppointedTitular Bishop of Nepte
29 Jun 198352.4Ordained BishopTitular Bishop of Nepte
17 Jan 199159.9AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
17 Jan 199159.9AppointedPro-Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
28 Jun 199160.4Elevated to Cardinal
28 Jun 199160.4AppointedCardinal-Priest of Sant’Agnese fuori le mura
1 Jul 199160.4AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
27 Jun 200877.4RetiredVicar General of Roma {Rome}, Italy
27 Jun 200877.4RetiredArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}

MicroData Summary for Camillo Ruini: VIAF:24648299
Camillo Cardinal Ruini (born ) Vicar General Emeritus of Roma {Rome}

Please contact the Cardinal through the Diocese of Roma {Rome}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
  • a cardinal for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 27 Jun 2008
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014