Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Gianelli

Deceased

President of the Roman Curia - Other

Cardinal-Priest of Sant’Agnese fuori le mura

Titular See: (Supreme Council of Public Affairs)


Events

DateAgeEventTitle
11 Aug 1807BornTerni, Italy
3 Oct 183023.1Ordained PriestPriest of Terni, Italy
18 Mar 185850.6AppointedApostolic Nuncio to Naples, Italy
5 Apr 185850.6AppointedTitular Archbishop of Sardes
6 Jun 185850.8Ordained BishopTitular Archbishop of Sardes
1861¹53.3ResignedApostolic Nuncio to Naples, Italy
1 Oct 186154.1AppointedPro-Secretary of the Congregation of the Council
14 Mar 186860.5AppointedSecretary of the Congregation of the Council
1875²67.3ResignedSecretary of the Congregation of the Council
15 Mar 187567.5Elevated to Cardinal
31 Mar 187567.6AppointedCardinal-Priest of Sant’Agnese fuori le mura
2 Jun 187769.8AppointedPresident of the Roman Curia - Other
5 Nov 188174.2DiedPresident of the Roman Curia - Other

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pietro Gianelli
Pietro Cardinal Gianelli (born , died ) President of Roman Curia - Other

  • a priest for 51.0 years
  • a bishop for 23.4 years
  • a cardinal for 6.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 501, and Page 46
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Mar 1875

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 4 Dec 2016