Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio PiterÓ

Deceased

Bishop Emeritus of Bova

Titular Bishop of Auzia


Events

DateAgeEventTitle
10 Jun 1823BornCutro
7 Mar 184622.7Ordained PriestPriest
22 Dec 187148.5AppointedBishop of Bova, Italy
29 May 187653.0ResignedBishop of Bova, Italy
20 Mar 187753.8AppointedTitular Bishop of Auzia
10 May 191389.9DiedBishop Emeritus of Bova, Italy

MicroData Summary for Antonio PiterÓ:
Bishop Antonio PiterÓ (born , died ) Bishop Emeritus of Bova

  • a priest for 67.2 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 133, and Page 154

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013