Catholic-Hierarchy DC

James Robert Cardinal Knox

Deceased

President of the Pontifical Council for the Family

Cardinal-Priest of Santa Maria in Vallicella


Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1914BornBayswater, Australia
22 Dec 194127.8Ordained PriestPriest
20 Jul 195339.4AppointedTitular Archbishop of Melitene
20 Jul 195339.4AppointedApostolic Delegate to Other
8 Nov 195339.7Ordained BishopTitular Archbishop of Melitene
14 Feb 195742.9AppointedApostolic Internuncio to India
13 Apr 196753.1AppointedArchbishop of Melbourne, Australia
5 Mar 197359.0Elevated to Cardinal
5 Mar 197359.0AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Vallicella
25 Jan 197459.9AppointedPrefect of the Congregation of the Discipline of the Sacraments
25 Jan 197459.9AppointedPrefect of the Congregation for Divine Worship
1 Jul 197460.3ResignedArchbishop of Melbourne, Australia
1 Aug 197561.4AppointedPrefect of the Congregation for Sacraments and Divine Worship
4 Aug 198167.4AppointedPresident of the Pontifical Council for the Family
26 Jun 198369.3DiedPresident of the Pontifical Council for the Family

MicroData Summary for James Robert Knox:
Cardinal James Robert Knox (born , died ) President of Family

  • a priest for 41.5 years
  • a bishop for 29.6 years
  • a cardinal for 10.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 5 Mar 1973

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013