Catholic-Hierarchy DC

Adam Cardinal Kozłowiecki, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Lusaka

Cardinal-Priest of Sant’Andrea al Quirinale


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1911BornHuta Komorowska, Austria
24 Jun 193726.2Ordained PriestPriest of Society of Jesus
4 Jun 195544.2AppointedVicar Apostolic of Lusaka, Zambia
4 Jun 195544.2AppointedTitular Bishop of Diospolis Inferior
11 Sep 195544.4Ordained BishopTitular Bishop of Diospolis Inferior
25 Apr 195948.1AppointedArchbishop of Lusaka, Zambia
29 May 196958.2ResignedArchbishop of Lusaka, Zambia
29 May 196958.2AppointedTitular Archbishop of Potentia in Piceno
21 Feb 199886.9Elevated to Cardinal
21 Feb 199886.9AppointedCardinal-Priest of Sant’Andrea al Quirinale
28 Feb 199886.9InstalledCardinal-Priest of Sant’Andrea al Quirinale
28 Sep 200796.5DiedArchbishop Emeritus of Lusaka, Zambia

MicroData Summary for Adam Kozłowiecki:
Cardinal Adam Kozłowiecki S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Lusaka

  • a priest for 70.3 years
  • a bishop for 52.0 years
  • a cardinal for 9.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • i: Bollettino, 21 Feb 1998
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 73
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 190, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013