Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Filippo Bernardini

Deceased

Secretary of the Congregation for Propagation of the Faith

Titular Archbishop of Antiochia in Pisidia


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1884BornPieve di Ussita, Italy
12 Mar 191025.3Ordained PriestPriest
13 Mar 193348.3AppointedTitular Archbishop of Antiochia in Pisidia
13 Mar 193348.3AppointedApostolic Delegate to Australia
21 May 193348.5Ordained BishopTitular Archbishop of Antiochia in Pisidia
10 Oct 193550.9AppointedApostolic Nuncio to Switzerland
15 Jan 195368.2AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
26 Aug 195469.8DiedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith

MicroData Summary for Filippo Bernardini:
Archbishop Filippo Bernardini (born , died ) Secretary of Propagation of the Faith

  • a priest for 44.5 years
  • a bishop for 21.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB, 10 May 2011
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014