Catholic-Hierarchy DC

Norman Thomas Cardinal Gilroy

Deceased

Archbishop Emeritus of Sydney

Cardinal-Priest of Santi Quattro Coronati


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1896BornGlebe
24 Dec 192327.9Ordained PriestPriest of Lismore, Australia
10 Dec 193438.9AppointedBishop of Port Augusta, Australia
17 Mar 193539.2Ordained BishopBishop of Port Augusta, Australia
1 Jul 193741.4AppointedCoadjutor Archbishop of Sydney, Australia
1 Jul 193741.4AppointedTitular Archbishop of Cypsela
8 Mar 194044.1SucceededArchbishop of Sydney, Australia
18 Feb 194650.1Elevated to Cardinal
18 Feb 194650.1AppointedCardinal-Priest of Santi Quattro Coronati
9 Jul 197175.5RetiredArchbishop of Sydney, Australia
21 Oct 197781.7DiedArchbishop Emeritus of Sydney, Australia

MicroData Summary for Norman Thomas Gilroy:
Norman Thomas Cardinal Gilroy (born , died ) Archbishop Emeritus of Sydney

  • a priest for 53.8 years
  • a bishop for 42.6 years
  • a cardinal for 31.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 11 Aug 2014