Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Aloysius Morgan

Deceased

Bishop Emeritus of Australia, Military

Titular Bishop of Membressa


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1909BornMelbourne
15 Jul 193424.8Ordained PriestPriest of Melbourne, Australia
6 Mar 196959.4AppointedAuxiliary Bishop of Canberra (and Goulburn), Australia
6 Mar 196959.4AppointedTitular Bishop of Membressa
28 Apr 196959.6Ordained BishopTitular Bishop of Membressa
29 May 196959.6AppointedBishop of Australia, Military
2 Jan 198575.2RetiredAuxiliary Bishop of Canberra (and Goulburn), Australia
2 Jan 198575.2RetiredBishop of Australia, Military
21 May 200898.6DiedBishop Emeritus of Australia, Military

MicroData Summary for John Aloysius Morgan:
Bishop John Aloysius Morgan (born , died ) Bishop Emeritus of Australia, Military

  • a priest for 73.8 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013