Catholic-Hierarchy DC

Bishop Geoffrey Francis Mayne

Deceased

Bishop Emeritus of Australia, Military


Events

DateAgeEventTitle
27 Aug 1928BornKensington
21 Jul 195627.9Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
2 Jan 198556.3AppointedBishop of Australia, Military
2 Jan 198556.3AppointedTitular Bishop of Mopta
27 Feb 198556.5Ordained BishopTitular Bishop of Mopta
7 Mar 199869.5ResignedTitular Bishop of Mopta
16 Jul 200374.9RetiredBishop of Australia, Military
14 Sep 200375.0DiedBishop Emeritus of Australia, Military

MicroData Summary for Geoffrey Francis Mayne:
Bishop Geoffrey Francis Mayne (born , died ) Bishop Emeritus of Australia, Military

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 18.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013