Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Terence Bernard McGuire

Deceased

Archbishop Emeritus of Canberra (and Goulburn)

Titular Archbishop of Leontopolis in Augustamnica


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1881BornMoree
19 Mar 190422.5Ordained PriestPriest of Lismore, Australia
12 Feb 193048.4AppointedBishop of Townsville, Australia
25 May 193048.7Ordained BishopBishop of Townsville, Australia
14 Jun 193856.7AppointedBishop of Goulburn, Australia
5 Feb 194866.4AppointedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia
4 Aug 195371.9ResignedArchbishop of Canberra (and Goulburn), Australia
4 Aug 195371.9AppointedTitular Archbishop of Leontopolis in Augustamnica
4 Jul 195775.8DiedArchbishop Emeritus of Canberra (and Goulburn), Australia

MicroData Summary for Terence Bernard McGuire:
Archbishop Terence Bernard McGuire (born , died ) Archbishop Emeritus of Canberra (and Goulburn)

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 27.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013