Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Justin Daniel Simonds

Deceased

Archbishop Emeritus of Melbourne

Titular Archbishop of Libertina


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1890BornGlen Innes
30 Nov 191222.5Ordained PriestPriest of Sydney, Australia
18 Feb 193746.7AppointedArchbishop of Hobart, Australia
6 May 193747.0Ordained BishopArchbishop of Hobart, Australia
17 May 193747.0InstalledArchbishop of Hobart, Australia
6 Sep 194252.3AppointedCoadjutor Archbishop of Melbourne, Australia
6 Sep 194252.3AppointedTitular Archbishop of AntinoŽ
6 Nov 196373.5SucceededArchbishop of Melbourne, Australia
13 Apr 196776.9RetiredArchbishop of Melbourne, Australia
13 Apr 196776.9AppointedTitular Archbishop of Libertina
3 Nov 196777.4DiedArchbishop Emeritus of Melbourne, Australia

MicroData Summary for Justin Daniel Simonds:
Archbishop Justin Daniel Simonds (born , died ) Archbishop Emeritus of Melbourne

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 30.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • b/c2+: Revue des Ordinations …piscopales, Issue 1937, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013