Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ronald Austin Mulkearns

Deceased

Bishop Emeritus of Ballarat


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1930BornCaulfield
22 Jul 195625.6Ordained PriestPriest of Melbourne, Australia
5 Sep 196837.8AppointedCoadjutor Bishop of Ballarat, Australia
5 Sep 196837.8AppointedTitular Bishop of Cululi
4 Dec 196838.0Ordained BishopTitular Bishop of Cululi
1 May 197140.4SucceededBishop of Ballarat, Australia
30 May 199766.5ResignedBishop of Ballarat, Australia
4 Apr 201685.3DiedBishop Emeritus of Ballarat, Australia

MicroData Summary for Ronald Austin Mulkearns
Bishop Ronald Austin Mulkearns (born , died ) Bishop Emeritus of Ballarat

  • a priest for 59.7 years
  • a bishop for 47.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bp/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 143
  • d: CB, 3 Apr 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 5 Apr 2016