Catholic-Hierarchy DC

Lawrence Trevor Cardinal Picachy, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Calcutta

Cardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria


Events

DateAgeEventTitle
7 Aug 1916BornLebong
21 Nov 194731.3Ordained PriestPriest of Society of Jesus
2 Jul 196245.9AppointedBishop of Jamshedpur, India
9 Sep 196246.1Ordained BishopBishop of Jamshedpur, India
29 May 196952.8AppointedArchbishop of Calcutta, India
24 May 197659.8Elevated to Cardinal
24 May 197659.8AppointedCardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria
5 Apr 198669.7ResignedArchbishop of Calcutta, India
29 Nov 199276.3DiedArchbishop Emeritus of Calcutta, India

MicroData Summary for Lawrence Trevor Picachy:
Lawrence Trevor Cardinal Picachy S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Calcutta

  • a priest for 45.0 years
  • a bishop for 30.2 years
  • a cardinal for 16.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: The Cardinals of the Holy Roman Church, 24 May 1976
  • c3+: CB
  • ob/c2/d: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 133, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 138

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 31 Jan 2014