Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Robert Rodericks, S.J. †

Deceased

Bishop Emeritus of Jamshedpur


Events

DateAgeEventTitle
7 Jun 1927BornBandra
24 Mar 195830.8Ordained PriestPriest of Society of Jesus
25 Jun 197043.0AppointedBishop of Jamshedpur, India
9 Jan 197143.6Ordained BishopBishop of Jamshedpur, India
9 Jan 199668.6ResignedBishop of Jamshedpur, India
14 Jul 201083.1DiedBishop Emeritus of Jamshedpur, India

MicroData Summary for Joseph Robert Rodericks:
Bishop Joseph Robert Rodericks S.J. (born , died ) Bishop Emeritus of Jamshedpur

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013