Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Thomas Roberts, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Bombay


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1893BornLe Havre, France
20 Sep 192532.5Ordained PriestPriest of Society of Jesus
12 Aug 193744.4AppointedArchbishop of Bombay, India
21 Sep 193744.5Ordained BishopArchbishop of Bombay, India
4 Dec 195057.7ResignedArchbishop of Bombay, India
4 Dec 195057.7AppointedTitular Archbishop of Sugdaea
7 Dec 197077.8ResignedTitular Archbishop of Sugdaea
28 Feb 197683.0DiedArchbishop Emeritus of Bombay, India

MicroData Summary for Thomas Roberts:
Archbishop Thomas Roberts S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Bombay

  • a priest for 50.4 years
  • a bishop for 38.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013