Catholic-Hierarchy DC

Giulio Cesare Cardinal Sacchetti

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Bishop of Sabina


Events

DateAgeEventTitle
1586BornRome
162337.0Ordained PriestPriest
4 Dec 162337.9AppointedBishop of Gravina (di Puglia), Italy
10 Dec 162337.9Ordained BishopBishop of Gravina (di Puglia), Italy
19 Jan 162640.0Elevated to Cardinal
19 Jan 162640.0AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
16 Mar 162640.2AppointedBishop of Fano, Italy
12 Mar 162741.2InstalledBishop of Fano, Italy
16 Sep 163549.7ResignedBishop of Fano, Italy
29 Apr 165266.3AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
23 Sep 165266.7AppointedCardinal-Bishop of Frascati
11 Oct 165569.8AppointedCardinal-Bishop of Sabina
28 Jul 166175.6AppointedPrefect of the Congregation of the Council
28 Jun 166377.5DiedPrefect of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Giulio Cesare Sacchetti:
Giulio Cesare Cardinal Sacchetti (died ) Prefect of Council

  • a priest for 40.5 years
  • a bishop for 39.5 years
  • a cardinal for 37.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Jan 1626
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 20, and Page 197
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 82, Number 484

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 11 Aug 2014