Catholic-Hierarchy DC

Agustín Cardinal Spínola Basadone

Deceased

Archbishop of Sevilla {Seville}

Cardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola


Events

DateAgeEventTitle
1597BornGenova, Italy
11 Jan 162124.0Elevated to Cardinal
162225.0Ordained PriestPriest
5 Mar 162326.2AppointedBishop of Tortosa, Spain
30 Apr 162326.3Ordained BishopBishop of Tortosa, Spain
18 Dec 162327.0InstalledCardinal-Deacon of Santi Cosma e Damiano
7 Sep 162629.7AppointedArchbishop of Granada, Spain
23 Oct 163033.8AppointedArchbishop of Santiago de Compostela, Spain
24 Mar 163134.2AppointedCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
16 Jan 164548.0AppointedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain
12 Feb 164952.1DiedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain

MicroData Summary for Agustín Spínola Basadone:
Cardinal Agustín Spínola Basadone (died ) Archbishop of Sevilla {Seville}

  • a priest for 27.1 years
  • a bishop for 25.8 years
  • a cardinal for 28.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 11 Jan 1621
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Number 16,391
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 15, and Page 174
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 204

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 12 Dec 2013