Catholic-Hierarchy DC

Louis-Joseph Cardinal Maurin

Deceased

Archbishop of Lyon (-Vienne)

Cardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1859BornLa Ciotat
8 Apr 188223.1Ordained PriestPriest of Marseille, France
1 Sep 191152.5AppointedBishop of Grenoble, France
24 Oct 191152.7Ordained BishopBishop of Grenoble, France
1 Dec 191657.8AppointedArchbishop of Lyon (-Vienne), France
4 Dec 191657.8Elevated to Cardinal
7 Dec 191657.8AppointedCardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio
26 Nov 191859.8AppointedApostolic Administrator of Langres, France
27 Apr 191960.2ResignedApostolic Administrator of Langres, France
16 Nov 193677.8DiedArchbishop of Lyon (-Vienne), France

MicroData Summary for Louis-Joseph Maurin:
Cardinal Louis-Joseph Maurin (born , died ) Archbishop of Lyon (-Vienne)

  • a priest for 54.6 years
  • a bishop for 25.1 years
  • a cardinal for 19.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 81
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013