Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Sanseverino, O.S.Io.Hieros. †

Deceased

Archbishop of Taranto

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
1477BornNaples
21 Nov 152750.9Elevated to Cardinal
27 Apr 152851.3InstalledCardinal-Priest of Santa Susanna
31 Aug 152851.7AppointedArchbishop of Taranto, Italy
28 Jul 152952.6AppointedAdministrator of Conversano, Italy
16 May 153053.4AppointedCardinal-Priest of Sant’Apollinare
21 Dec 153155.0Ordained BishopArchbishop of Taranto, Italy
11 Feb 153457.1ResignedAdministrator of Conversano, Italy
5 Sep 153457.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
28 Nov 153760.9AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
4 Aug 153962.6AppointedCardinal-Bishop of Sabina
8 Jan 154366.0AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
17 Aug 154366.6DiedArchbishop of Taranto, Italy

MicroData Summary for Antonio Sanseverino:
Cardinal Antonio Sanseverino O.S.Io.Hieros. (died ) Archbishop of Taranto

  • a bishop for 11.7 years
  • a cardinal for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 21 Nov 1527
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 308

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 17 Nov 2013