Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alexandre de Gouvea (Gouveia), T.O.R. †

Deceased

Bishop of Peking [Beijing], China


Events

DateAgeEventTitle
6 Nov 1751³Born
6 Nov 177423.0Ordained DeaconDeacon of Third Order Regular of St. Francis of Penance
28 May 177523.5Ordained PriestPriest of Third Order Regular of St. Francis of Penance
7 Sep 178230.8SelectedBishop of Peking [Beijing], China
16 Dec 178231.1ConfirmedBishop of Peking [Beijing], China
2 Feb 178331.2Ordained BishopBishop of Peking [Beijing], China
1787²35.1AppointedAdministrator of Nanking [Nanjing], China
1804²52.1ResignedAdministrator of Nanking [Nanjing], China
6 Jul 180856.6DiedBishop of Peking [Beijing], China

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Alexandre de Gouvea (Gouveia)
Bishop Alexandre de Gouvea (Gouveia) T.O.R. (born , died ) Bishop of Peking [Beijing]

EventPlace
Birth PlaceÉvora, Archdiocese of Évora, Portugal
Ordained BishopLisboa, Patriarchate of Lisboa {Lisbon}, Portugal
Death PlaceNantang

  • a priest for 33.1 years
  • a bishop for 25.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 332
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1,783, Number 3
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 271, Ascendance
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 8, Number 371, Ascendance
  • b: Bishops-In-China.com, 1 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.6, 19 Dec 2019; Data: 1 Jan 2020

Quantcast