Catholic-Hierarchy DC

Aníbal Cardinal Muñoz Duque

Deceased

Archbishop Emeritus of Bogotá

Cardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola


Events

DateAgeEventTitle
3 Oct 1908BornSanta Rosa de Osos
19 Nov 193325.1Ordained PriestPriest of Santa Rosa de Osos, Colombia
8 Apr 195142.5AppointedBishop of Socorro y San Gil, Colombia
27 May 195142.6Ordained BishopBishop of Socorro y San Gil, Colombia
18 Dec 195244.2AppointedBishop of Bucaramanga, Colombia
3 Aug 195950.8AppointedArchbishop of Nueva Pamplona, Colombia
27 Mar 196859.5AppointedApostolic Administrator of Bogotá, Colombia
27 Mar 196859.5AppointedTitular Archbishop of Cariana
5 Feb 196960.3AppointedCoadjutor Archbishop of Bogotá, Colombia
29 Jul 197263.8SucceededArchbishop of Bogotá, Colombia
30 Jul 197263.8AppointedBishop of Colombia, Military
5 Mar 197364.4Elevated to Cardinal
5 Mar 197364.4AppointedCardinal-Priest of San Bartolomeo all’Isola
25 Jun 198475.7RetiredArchbishop of Bogotá, Colombia
25 Jun 198475.7RetiredBishop of Colombia, Military
15 Jan 198778.3DiedArchbishop Emeritus of Bogotá, Colombia

MicroData Summary for Aníbal Muñoz Duque:
Cardinal Aníbal Muñoz Duque (born , died ) Archbishop Emeritus of Bogotá

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 35.6 years
  • a cardinal for 13.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013