Catholic-Hierarchy DC

Bishop Heriberto Correa Yepes, M.X.Y. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Buenaventura

Titular Bishop of Casae Nigrae


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1916BornCedeño
12 Nov 193923.3Ordained PriestPriest of Misioneros Javerianos de Yarumal
11 Nov 195337.3AppointedPrefect of Mitú, Colombia
Dec 196650.3AppointedSuperior General of Misioneros Javerianos de Yarumal
Dec 196650.3ResignedPrefect of Mitú, Colombia
29 Jan 197356.5AppointedVicar Apostolic of Buenaventura, Colombia
29 Jan 197356.5AppointedTitular Bishop of Casae Nigrae
27 Mar 197356.6Ordained BishopTitular Bishop of Casae Nigrae
30 Nov 199680.3RetiredVicar Apostolic of Buenaventura, Colombia
9 Sep 201094.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Buenaventura, Colombia

MicroData Summary for Heriberto Correa Yepes:
Bishop Heriberto Correa Yepes M.X.Y. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Buenaventura

  • a priest for 70.8 years
  • a bishop for 37.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 3 Dec 2013