Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paul Liu Jing-he

Deceased

Bishop

Apostolic Administrator of Chengde

Note/Previous Titular See: (Tangshan)


Events

DateAgeEventTitle
26 Dec 1920Born
4 May 194524.3Ordained PriestPriest
1981²60.0SelectedBishop
21 Dec 198160.9Ordained BishopBishop
Aug 1992³71.5AppointedApostolic Administrator of Chengde, China
8 May 200887.3ConfirmedBishop
8 Jun 200887.4RetiredBishop
11 Dec 201392.9DiedBishop Emeritus

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Paul Liu Jing-he
Bishop Paul Liu Jing-he (born , died ) Bishop

EventPlace
Birth PlaceHuanghuagang village/Tangshan
Ordained BishopTangshan
Death PlaceTangshan

  • a priest for 68.6 years
  • a bishop for 31.9 years

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 2014, Page 1,144
  • b: Bishops-In-China.com, 25 Sep 2018
  • b/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,095
  • ab: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Additions/Corrections (front)
  • ab: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.1, 12 Sep 2018; Data: 25 Sep 2018

Quantcast