Catholic-Hierarchy DC

Pope Pius XI

Ambrogio Damiano Achille Ratti

Deceased

Pope (Roma {Rome})


from the web site of the diocese

from the web site of the diocese

Events

DateAgeEventTitle
31 May 1857BornDesio
20 Dec 187922.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
3 Jul 191962.0AppointedTitular Archbishop of Naupactus
3 Jul 191962.0AppointedApostolic Nuncio to Poland
28 Oct 191962.4Ordained BishopTitular Archbishop of Naupactus
19 Apr 192163.8AppointedTitular Archbishop of Adana
13 Jun 192164.0AppointedArchbishop of Milano {Milan}, Italy
13 Jun 192164.0Elevated to Cardinal
16 Jun 192164.0AppointedCardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti
6 Feb 192264.6ElectedPope (Roma {Rome}, Italy)
12 Feb 192264.6InstalledPope (Roma {Rome}, Italy)
10 Feb 193981.6DiedPope (Roma {Rome}, Italy)

MicroData Summary for Ambrogio Damiano Achille Ratti:
Pope Ambrogio Damiano Achille Ratti (born , died ) Pope of Roma {Rome}

  • a priest for 59.1 years
  • a bishop for 19.2 years
  • a cardinal for .6 years (Elected Pope)
  • a pope for 16.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 36
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 18 Dec 2014