Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Hu Jo-shan (Hou Joo-shan), C.M. †

Deceased

Bishop of Linhai [Taichow]


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1881BornTinghai
190624.9ProfessedMember of Congregation of the Mission
5 Jun 190928.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
30 Jul 192645.4AppointedVicar Apostolic of Taichow [Linhai], China
30 Jul 192645.4AppointedTitular Bishop of Theodosiopolis
28 Oct 192645.7Ordained BishopTitular Bishop of Theodosiopolis
11 Apr 194665.1AppointedBishop of Linhai [Taichow], China
28 Aug 196281.5DiedBishop of Linhai [Taichow], China

MicroData Summary for Joseph Hu Jo-shan (Hou Joo-shan):
Bishop Joseph Hu Jo-shan (Hou Joo-shan) C.M. (born , died ) Bishop of Linhai [Taichow]

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 35.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1926, Number 75

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013